CFD-FASA1000
FEATURES
  • Low profile unit
  • Complete machine on one single trailer
  • Very powerful, can drill up to 600m
  • Robust, easy to operate and maintain
CFD
Physical Dimensions
Drag steer option
Crawler tracks option
Height
1160 mm
850 mm*
Width
2330 mm
2470 mm*
Length
3720 mm
3950 mm*
Weight
4500 kg
6950 kg
Min Ground Clearance
290 mm
Electrics
Flameproofing
Ex d 1, Zone 1, 150°C
Electric Motor
55 kW, 525/1000 VAC
Hydraulic System
Max Operating Pressure
210 bar
Max Oil Flow
220 lpm
Tank Capacity
300 ltr
Feedframe
Length
1815mm
Max Drill Travel
1000mm
Drill Rod System
BQ/BT
Chuck & Rod Holder
Chuck Type
Hyd. Open / Mech. Close
Rod Holder
Hyd. Open / Mech. Close
Max Opening Chuck & Rod Holder
58 mm
Jaw Qty (Rod Holder)
1
Jaw Qty (Chuck)
3
Jaw Type
Tungsten Carbide
Water Flushing
High Pressure Piston Pump
Max Flow
115 lpm @ 520 rpm
Max Pressure
68.9 bar